Drogami młodości – harcerz na studiach

Hufiec Garwolińsko-Pilawski - Franek Akelą!

W Radiu Podlasie do audycji „Drogami młodości” w roli prowadzącego w 2023 roku dołączył ks. Kacper Rysak – duszpasterz Skautów Europy środowiska garwolińsko-pilawskiego, którego poznałem podczas Dnia modlitw za FSE tego środowiska.

Tematem pierwszego odcinka (październik 2023) był harcerz na studiach. Ksiądz Kacper zaprosił znajomych skautów i nie tylko – Karolina (2. Hufiec Gar-Pil, szefowa młodej drogi), Małgosia (studentka psychologii, drużynowa w 2. Hufcu Gar-Pil), Patrycja (studentka chemii, szczepowa), Zuzanna (studentka filozofii, przez 7 lat w ZHR), Mateusz (drużynowy, student finanse i rachunkowość), Dominik (Akela z 1. Gromady Pilawskiej, student informatyki).

Po opowiedzeniu kilku słów o sobie padła świetna anegdota o gotowaniu, o tym jak dobrze Skauci Europy radzą sobie w przygotowywaniu dań po kilku latach bycia w środowisku.
Ksiądz Kacper był zachwycony, gdy pewien czas temu miał mieć zbiórkę z Wilczkami. Dzień w biegu. A tu nagle, gdy pojawił się w swojej kuchni na plebani, czekał na niego świeży posiłek przygotowany przez harcerzy z Pilawy. Był zachwycony smakiem, jak i jakością przyrządzenia.

Kulinar

Wszyscy zaczęli się zastanawiać, który to Zastęp jest tak dobry w gotowaniu, ale ksiądz nie chciał zdradzić nazwy Zastępu na antenie. Przy tej okazji drużynowy Matusz opowiedział, czym jest Kulinar na obozie harcerskim.

Kulinar to konkurs kulinarny pomiędzy zastępami, który tak jak cały obóz jest zwieńczeniem rocznej pracy. Poza tym to powinien być cały obiad, czyli nie tylko danie główne, ale także na przykład deser. Liczy się również kwestia podania i prezentacja (ekspresja).
Nie powinna to być potrawa wymyślone na poczekaniu podczas obozu, ale dopieszczane przez cały rok skautowy.
Podsumowując – harcerze jedzą NIE tylko szyszki.

Skauting uczy wychowania do odpowiedzialności

Wracając do tematu, jak harcerstwo przygotowało do studiów. Karolina podkreśliła, że skautingowi zawdzięcza naukę samodzielności. W skautach od najmłodszych lat dawana jest przestrzeń, aby uczyć się samodzielności, robić pierwsze samodzielne kroki ze wsparciem szefów. Karolina podkreśliła, że dzięki temu start na studiach był dla niej łatwiejszy.

Wsparcie szefów nie polega na wykonaniu zadań za harcerza, ale zadaniem szefa jest danie zadania adekwatnego dla skauta do zrealizowania samemu. Rolą szefa jest danie odpowiedzialności za konkretny projekt.

Patrycja natomiast podkreśliła, że harcerstwo wykształciło w niej radzenie sobie w rożnych trudnych sytuacjach. Osiągnęła to właśnie dzięki różnym codziennym wyzwaniom w zastępie, obozie czy drodze skautowej.

Zuzia wspomniała, że harcerstwo przygotowało ją w różnych kwestiach. Od bardzo błahych jak to, że umie sobie zacerować skarpety czy ugotować obiad, do naprawdę ważnych – wyznaczanie sobie celów w życiu i ich odpowiednie planowanie.

A wszystko, jak zauważył ks. Kacper, w harcerstwie zaczyna się to od małych spraw – wykonanie zadania na zbiórce czy zdobycie sprawności. Bo to przez te małe sprawy harcerstwo kształci i uczy stylu życia, postępowania.
Są to zadania, często dobrane wraz ze swoim zastępowym/drużynowym. Zadania, które mają mu pomóc w realizacji danego celu (np. z zakresu rozwoju duchowego, fizycznego, intelektualnego, kulturalnego). Dlatego, tłumaczy ks. Kacper, nie powinniśmy trywializować biegnących na zbiórkę harcerzy, ale patrzeć na to w ten sposób, że są to początki rozwoju harcerza/harcerki ku dojrzałości, ku realizacji zadań, celów.

Podobnie jak Zuzanna, w kontekście radzenia sobie z pogodzeniem ze sobą różnych spraw, odpowiedział Dominik. Harcerstwu Dominik zawdzięcza umiejętność planowania  i dzięki temu jest w stanie pogodzić ze sobą pasję, harcerstwo i studia.

Co miesiąc w Radiu Podlasie

Radio Podlasie - logo

Zapraszam Ciebie do odsłuchania całego odcinku: „Harcerz na studiach”. O tym jak godzić życie harcerskie i studenckie. A może te dwie przestrzenie wzajemnie się wspierają i uzupełniają? 

Audycje „Drogami młodości” prowadzone przez ks. Kacpra są zawsze w ostatni poniedziałek miesiąca przez cały okres roku harcerskiego 2023/24.
Zapraszam Ciebie na najbliższą audycję w Radiu Podlasie, która odbędzie się 25 marca o 21:40jest transmisja live.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments