Zdjęcia z Dnia Modlitw 2024 w Sławnie

Dzień Modlitw za FSE 2024, Sławno - wspólne zdjęcie

Ale ten czas szybko minął. Raptem była godzina 11:00, po której rozpoczęła się Msza Święta za Federację Skautingu Europejskiego, a już po chwili zrobiła się godzina 17:00 i wszyscy zaczęli się rozjeżdżać do domów. Ale po kolei. Całe nasze spotkanie 1. i 2. Hufca Koszalińsko-Kołobrzeskiego z okazji Dnia Modlitw za FSE rozpoczęło się Mszą Świętą.

Msza

Dzień Modlitw za FSE 2024, Sławno - Msza

Zdjęcia: 681 Dzień Modlitw za FSE 2024 (Sławno) – 1 Msza & Gra

Spotkaliśmy się w małym kościele św. Antoniego w Sławnie. Kościół parafialny został zbudowany w latach 1924-1928 i jego charakter przetrwał do dzisiaj. Podczas homilii o. Rafał Dudek podkreślił rolę Maryi w akcie zbawienia Jezusa Chrystusa i bardzo płynnie przeszedł do historii patrona polskiego harcerstwa – bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który żył Chrystusową Ewangelią. Dzięki swojemu życiu harcerskiemu, a później jako duchowny druh Wicek przybliżał innych do Ewangelii, do Jezusa, do zbawienia.

Ojciec Dudek podkreślił, że nie było spektakularnych wydarzeń w życiu bł. Frelichowskiego, ale dzięki codziennemu życiu wiarą potrafił ukazywać prawdziwy obraz Boga innym. Wybuch II Wojny Światowej nie zachwiał jego wiarą, a wręcz przeciwnie – tym bardziej świadczył o swojej wierze innym, również w obozie koncentracyjnym, w którym spędził kilka lat życia służąc jako człowiek i duchowny. We wspomnieniach rodziny uwypukla się największa jego cecha – służba, służba innym.

Dzień Modlitw za FSE 2024, Sławno - Młode Przewodniczki

Konferencja, Gra i czas wolny

Zdjęcia: 681 Dzień Modlitw za FSE 2024 (Sławno) – 2 Czas wolny

Po chwili odpoczynku rozpoczęła się konferencja dla rodziców i sympatyków, którą prowadziła Weronika Karczewska HR i Jakub Wasylew HO. Wybranym przez nich tematem było „5 celów skautingu”.
Po krótkim przedstawieniu swojej drogi skautowej Jakub wyodrębnił 5 celów z „16 zasad” skautingu. Co ważne kolejność nie ma znaczenia, ponieważ wszystkie cele są równie ważne (Bóg, zdrowie, zmysł praktyczny, służba, charakter). Weronika skupiła się na 5 motorach, które napędzają rozwój, ponieważ odpowiadają na podstawowe potrzeby, które ma każdy człowiek (działanie, odpowiedzialność, Sąd Honorowy i Rady, zainteresowanie, system zastępowy).

W tym czasie gałąź żółta (Wilczki) i gałąź zielona (harcerze/harcerki) brały udział w grach. Gra Zielonych polegała na znalezieniu 30 pytań, które dotyczyły drużyn z hufców koszalińsko-kołobrzeskich. Rywalizacja odbywała się jak to w Skautach Europy pomiędzy zastępami. Pytania były tak skonstruowane, aby spowodować interakcję pomiędzy zastępami z różnych drużyn i zacieśnić relację. Pytania trzeba było znaleźć, ponieważ były schowane w różnych miejscach parku miejskiego w Sławnie.

Wilczki w tym czasie (m.in. z 1 Gromady Gdańskiej) świetnie bawiły się we własnym gronie. To była gra zespołowa. Podzielili się na zespoły, i każdy z nich miał swój domek, tzw. drzewo mocy. Wilczki, którym uda się dotknąć drugiego drzewa bez złapania przez przeciwnika zdobywa punkt dla swojego zespołu. Jeśli przed zdobyciem punktu Wilczek zostanie złapany trafia do „więzienia”, i musi zostać uwolniony.

Dzień Modlitw za FSE 2024, Sławno - gra Wilczków

Ekspresje

Zdjęcia: 681 Dzień Modlitw za FSE 2024 (Sławno) – 4 Ekspresja

Po zjedzeniu smacznego obiadu, który zapewniali strażacy z OSP KSRG Wilkowice przenieśliśmy się do hali sportowej OSiR. Wprowadzić w odpowiedni nastrój pomógł chór skautowy VERUM, a w tym czasie poszczególne zastępy miały czas, aby przygotować się do ekspresji.

Tematem przewodnim było życie bł. Stefana Wincentego Frelichowski, które zostały podzielony pomiędzy zastępy na kilka epizodów.
Każdy zastęp jest inny, dlatego też każda ekspresja (przedstawienie) miała inny charakter. Dlatego mogliśmy doświadczyć bardzo teatralnych przedstawień, jak również słuchowiska przy zamkniętych oczach.

Dzień Modlitw za FSE 2024, Sławno - Ad mariam, Europa!

Apel kończący

Zdjęcia: 681 Dzień Modlitw za FSE 2024 (Sławno) – 5 Apel

Na koniec mogliśmy wspólnie spotkać się na apelu kończącym. Podczas apelu hufcowa powierzyła służbę jako Akela 2. Gromady Szczecineckiej przewodniczce Miriam. Natomiast hufcowy podczas apelu wręczył odznakę Eligo Viam (EV) dwóm wędrownikom. Niestety nie udało się ogłosić zwycięskiego zastępu Gry (liczenie trwa), ale udało się wyłonić zwycięzcę ekspresji – wygrały Zastęp Ryś i Sikorka, które wspólnie zaprezentowały ekspresję o młodości druha Wicka.

Ten dzień za szybko minął, taką okazję do spotkań w ramach hufca mamy raz do roku. Zabraliśmy ze sobą piękne wspomnienia i nowe znajomości.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments